Mobbing

Mobbing

alebo

Ako Popolušky prijímajú rolu obete

Poznám niekoľko žien vo svojom okolí osobne, sprostredkovane alebo z internetovej komunikácie. Oslovujú ma ako klientky priamo aj na odporúčanie. Tiež preto, lebo sa potrebujú voľne porozprávať a sú aj také, ktoré, sa neustále sťažujú, majú strach zo zmeny.

Z pozorovania aj priamych skúseností viem, že tieto „Popolušky“ žijú v rôznych sociálnych vrstvách. A teda Mobbing – tzv. rafinované šikanovanie na pracovisku nie je žiadna exkluzívna výsada iba pre bohatých alebo chudobných. Je to nevhodné správanie, urážlivá až ponižujúca komunikácia, miestami až psychický teror jednotlivcov alebo skupiny voči jednotlivcovi. A v živote človeka by mobbing nemal byť rešpektovaný. Naopak, má byť absolútne odmietaný. Pretože každý si zaslúži dôstojne žiť.

Dostávam otázky:

– Ako je možné, že sa to deje iba mne?

– Už som vystriedala niekoľko zamestnaní / kolektívov a stále mám podobné skúsenosti, prečo je to tak?

– Čo mám robiť, aby si už ku mne všetci prestali dovoľovať?

– Kde robím chybu?

– Mám byť ako oni, aby mi dali pokoj?

a podobne …

zuzana almasi korenova blog

Je dosť možné, že odpoveď si dáš sám / sama hneď, ako sa zamyslíš nad mojimi otázkami.A je dosť možné že teraz sa prvý raz v živote zamýšľaš nad odpoveďami na podobné otázky.

Aký je to pocit?

Budem rada, keď mi dáš spätnú väzbu a kontaktuješ ma napríklad mailom.

Ja si aj na základe vlastných skúseností myslím a som o tom dokonca presvedčená, že MOBBING je iba reakcia na to, ako si mobovaný človek váži sám seba. Keď totiž „Popoluška“ opakovane a dobrovoľne, z vlastného rozhodnutia prijíma rolu obete, niekedy môže natrafiť na ľudí, ktorí naopak z pozície moci robia len to, čo im poslušná „Popoluška“ dovolí.

Tiež som bola naučená poslúchať,

pretože moja mama bola veľmi prísna a dokonca som vyrastala v dobe, kedy aj učiteľ mal celkom iné postavenie ako dnes a „vystrkovanie rožkov“ bolo niekedy prísne trestané.

Napriek tomu som v dospelosti veľmi rýchlo pochopila, že keď si chcem vybudovať rešpekt u druhých, tak v prvom rade potrebujem rešpektovať samu seba. Zákony o ochrane mobovaných ľudí sú úplne kontraproduktívne, pokiaľ by sme sa sami/y stavali do pozície obete a ešte sa aj tvárili, že je to tak v poriadku. Pretože niektorí z nás sme v takom modeli boli možno vychovávaní.

Čo sa dialo napríklad v detstve, to neospravedlňuje správanie sa v dospelosti. Každý nesie zodpovedonosť sám za seba a môže sa rozhodnúť, či bude pokračovať v naučených spôsoboch správania alebo urobí zmenu k lepšiemu.

Áno, niekomu v zmene silno bráni strach. Je úplne jedno, či strach ovláda mužov alebo ženy. Dobrá správa je, že strach je tiež len naučený vzorec správania a teda je možné preučiť sa ho, keď sám človek chce. O tom, ako je to možné a ako sa podarilo zmeniť strach na jedinečnú príležitosť mne aj niektorým ľuďom v mojom okolí, sa dočítaš v mojom neplatenom eBooku.

Verím, že po prečítaní môjho krátkeho BLOGu Ťa zaleje príjemná dávka odvahy a nepríjemné správanie na pracovisku je už dnes dávnou minulosťou a Ty máš zo seba skvelý pocit.

Skvelé čítanie o tom, aké je príjemné robiť pozitívne zmeny, nájdeš aj v mojej jedinečnej rozprávkovej knižke Remove Before Flight.

 

 

Vediem ľudí k osobnej slobode a pomáham im otvárať brány nekonečných možností v rôznych oblastiach života. Aká bola moja cesta, ktorá ma doviedla k tomu, čo robím dnes, si prečítate TU>>
Komentáře
  1. Ty panennky jsou opravdu úžasné.Umím si je představit v nějake filmové pohádce 🙂

  2. Zuzana Almáši Koreňová napsal:

    Ďakujem Evka, veď ja verím, že sa nájde niekto, kto o nich sfilmuje rozprávku 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.