remove before flight

Keď jasný cieľ je veľká zábava

Dnes sa často a veľa skloňuje slovné spojenie OSOBNÝ ROZVOJ.

Osobný rozvoj sa deje, aj keď sa zdanlivo nedeje. Myslím, že osobný rozvoj sú všetky situácie, skúsenosti, stretnutia, lebo vždy sa niečo naučíme. Otázka je, ako to ďalej využijeme, ako s tým naložíme. Teda osobný rozvoj na nás číha z každej strany, stačí si už len vybrať. Ja som vždy veľa tvorila a rada čítala, písala. Keďže po výtvarnej stránke tvorím v súčasnosti hlavne bábky a každá je špecifická prevedením aj sprievodným textom, zistia som, že som jediná, ktorá také vyrába. Dostávam veľmi pekné a emotívne silné, dôverné spätné väzby. Okrem iného mi mnohí píšu, že sa „dobre čítam“ a doslova si vyžiadali knihu. A tak od vyslania zámeru prešla krátka doba na jeseň 2017 som vydala svoju prvú knihu. Hovorím jej „Malá knižka s veľkým odkazom, ktorá sa rýchlo číta a potom ešte dlho nosí so sebou“, napríklad v kabelke. Lebo je to taká malá Kabelkáčka obsahujúca rozprávky inšpirované životom a sú určené prioritne pre dospelých.

remove before flight
Ľudia su zvedaví, odkiaľ ku mne prišiel nápad, napísať rozprávky pre dospelých.

Podľa mňa sa príliš veľa dospelákov berie príliš vážne a tak sa vzďaľujú od svojich snov, nadšenia robiť to, čo ako deti robili prirodzene a hravo. Vzďaľujú sa od svojich detí a často si myslia, že ony sú prostriedok na napĺňanie rodičovských predstáv a toho, čo sa im nepodarilo dosiahnuť. Uverili, že nemajú právo na hru, lebo je to v ich veku trápne a čakajú na „vhodnú“ chvíľu pre rôzne vlastné rozhodnutia. Presviedčajú sa, že najlepšie roky už minuli alebo ešte len prídu. A toto presviedčanie a čakanie ich každou sekundou oberá o to najvzácnejšie, čo každý z nás má. O ČAS hravý, tvorivý, úsmevný, zádumčivý …  Jednoducho títo ľudia pustili z rúk pomyselnú páku vlastného lietadla, ktoré sa stratilo z radarov života. A hoci si to mnohí nechcú priznať, urobili tak dobrovoľne.

Keď sme sa v lete presťahovali do nového bývania, to už som voči svojim fanúšikom a aj voči sebe samej pociťovala akýsi dlh. Dlhovala som knihu, ktorú si už druhým rokom pýtali a ja som vedela, že ju mám v hlave, len som ešte vedome potrebovala chvíľku. Aby som knihu tvorila už s novou energiou a v novej energii. Prvé bábky, ktoré som už sama s veľkou zvedavosťou tvorila, vznikli pod novou strechou a v lone úžasnej prírody. A dokonca vznikli úplne nové bábky, respektíve iný typ, než aký som dovtedy robila. Ani neviem prečo, v priebehu dvoch mesiacov uzrelo svetlo sveta 7 rôznych pilotov. Keď som s nimi „komunikovala“ tak po svojom, začali mi prichádzať príbehy. Hneď som ich zapisovala a nachádzala silné paralely so životom človeka. Nakoľko som poznala už niekoľko rôznych osudov, nechala som sa inšpirovať a s veľkou úctou, pokorou a rešpektom som 7 z nich opatrne vložila do príbehov. Sama som si pri písaní ešte viac zvedomila silu života a veru som si aj poplakala, keď som si predstavila, aké lekcie niekedy môžeme dostávať. Na druhej strane, v príbehoch rozprávam aj o inom uhla pohľadu na danú vec či situáciu a ukazujem, že vždy je možnosť výberu.


Aká je moja pridaná hodnota a čím je moja kniha iná od ostatných, ktoré poznáme?

Moja kniha v rozprávkach podáva ľahké a zároveň hlboké odkazy o tom, že každý sám za seba je tým najlepším pilotom svojho lietadla. Použité ilustrácie sú autorské fotografie mojich vlastnoručne vyrobených bábok, jediných na celom svete. Presne tak, ako sme každý sám za seba jediný originál. Pri písaní príbehov som použila niekoľko veľmi účinných komunikačných stratégií, ktoré spĺňajú pozitívne transformačné princípy NLP (Neuro – Lingvistické Programovanie) a táto knižka je úplne prvá autorská NLP rozprávková kniha na Slovensku. Prioritne som pri jej tvorení myslela práve na dospelákov. Pretože práve oni sú tí, ktorí sú príkladom pre deti a práve oni majú moc smerovať ich správanie. Je to ako v lietadle, keď letuška vyhlási, že pri prípadnej kolízii si kyslíkový prístroj majú nasadiť dospelí a až potom ho dať deťom. Inak povedané, keď sa ja dokážem so životom hrať a s ľahkosťou viesť svoje lietadlo z hangára do oblakov a naspäť, potom je vysoký predpoklad, že to naučím aj svoje deti. A ako dlho a kam budú lietať ony, to už nie je až také dôležité. Lebo si svoj vlastný let budú vedieť ustriehnuť.

kniha remove before flight    kniha remove before flight

Názov knihy mi doslova „blikol“ v mysli, keď som už mala všetko pripravené pre tlačiareň. Milujem metafory a tých je plná kniha. Dokonale totiž vyvárajú obrazy v hlave čitateľa a jednoducho odhaľujú súvislosti. REMOVE BEFORE FLIGHT je heslo z leteckej terminológie. Týmto heslom sú označené dlhé červené štítky – látkové pásy, ktoré sú zvonka prichytené na niektorých častiach lietadla (kryty, filtre, brzdy, …). Tieto časti chránia lietadlo počas toho, keď stojí zaparkované na zemi. Pred odletom ich treba všetky z lietadla zložiť preč, lebo počas letu by boli vážnou prekážkou.

„REMOVE BEFORE FLIGHT – Zahoď zábrany a staň sa pilotom svojho života“

je paralela so životom každého z nás. Keď chceme bezpečne letieť, potrebujeme sa najskôr zbaviť rôznych obmedzujúcich presvedčení, predsudkov, stereotypov, strachov, krívd, … a možno aj niektorých ľudí, ktorí nás neustále presviedčajú o tom, ako sa čo nedá. A na druhej strane potrebujeme nadobudnúť presvedčenie, že všetko, čo potrebujeme, už poznáme. Len tak vieme získať nový rozhľad, skúsenosti, kontakty, schopnosti, novú prácu a v neposlednom rade znovu objaviť to, čo sme v detstve milovali s neskrývanou radosťou.


Mnohí ľudia sa ma pýtajú, čo robím vo svojom voľnom čase a ako sa venujem osobnému rozvoju počas voľna.

Veľa čítam, vzdelávam sa, milujem prednášať a pozorovať zmeny myšlienkových pochodov u svojich poslucháčov. Mám vyštudovanú Pedagogiku a Psychológiu, som NLP Master, Transformačná spíkerka, Trénerka osobného rozvoja, osobná koučka. Pracovala som so všetkými vekovými kategóriami, s rôznymi cieľovými skupinami a všade som zistila, že cesta je jednoduchá, keď sa viem naladiť na ich spôsoby komunikácie. A to ma nesmierne fascinuje. Mám v pláne žiť aspoň do 150tky, lebo chcem čo najviac stihnúť 🙂

Natrafila som na jednu, naozaj veľmi výstižnú myšlienku,

s ktorou sa stotožňujem a možno ňou niekoho aj pobúrim. Lenže ja som vždy nejakým spôsobom skrátka vyčnievala z radu a verila hlavne vo vlastné skúsenosti.

„Kto verí vlastným halucináciám, tomu sa hovorí Šialenstvo. Kto verí cudzím halucináciám, tomu sa hovorí Náboženstvo.“ (autor neznámy)

Svojim čitateľom odkazujem

iba toto: „Buďte sami sebou“. Niekedy môže byť cesta k cieľu týmto spôsobom trochu náročnejšia, inokedy naopak oveľa rýchlejšia a zábavnejšia, než by sa mohlo zdať.

 

Moju knihu si môžete objednať TU

 

 

 

Vediem ľudí k osobnej slobode a pomáham im otvárať brány nekonečných možností v rôznych oblastiach života. Aká bola moja cesta, ktorá ma doviedla k tomu, čo robím dnes, si prečítate TU>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.